Jeden hejt -milion nieszczęść


 Stop cyberprzemocy. Zaczynamy od siebie!

,,Jeden hejt -milion nieszczęść zaczynamy''

Proste a trudne
Proste a trudne

 

Celem głównym programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach. Projekt „Jeden hejt –milion nieszczęść” poprzez swoje działania realizuje cel szczegółowy nr 2 programu z nastawieniem na profilaktykę agresji i przemocy, w tym cyberprzemocy, oraz kształtowanie umiejętności uczniów i wychowanków w zakresie prawidłowego funkcjonowania szkoły w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów.

 

 

Celem zadania jest promowanie wykorzystania technologii informacyjnej w nauczaniu i wychowaniu i kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły, oraz zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia tych działań. Prowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych, w tym służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami wśród 212 uczniów Dwujęzycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wołowie oraz w Dwujęzycznym Niepublicznym Gimnazjum poprzez prowadzenie zajęć, które spowodują, że prowadzone działania profilaktyczne zmniejszą poziom agresji w sieci i nie tylko. Problem uchodźctwa tak ważny właśnie teraz, wymusza na szkole prowadzenie działań eliminujących obraźliwe, dyskryminacyjne zachowania zarówno w realnym świecie, ale głównie w portalach społecznościowych.

W szkole mamy dwie pracownie komputerowe, są jednak stare i mimo ciągłych napraw oraz renowacji służą jedynie do realizacji podstawy programowej.
W poprzednim roku odnowiliśmy sale komputerowe, kupiliśmy nowe krzesła służące poprawie zdrowia (przeciwdziałanie wadom kręgosłupa) z otrzymanego wsparcia finansowego w ramach programu ,,Bezpieczna i Przyjazna Szkoła’’.
Jednak szkoła boryka się z problemami dotyczącymi wyposażenia:
1. brak profesjonalnie wyposażonej pracowni komputerowej,
2. stary zdekapitalizowany sprzęt komputerowy nie sprzyja prowadzeniu zajęć, których celem jest realizacja zadań, które chcemy wykonać,
3. brak możliwości zainstalowania na będącym w posiadaniu szkoły sprzęcie komputerowym edukacyjnych programów multimedialnych służących prowadzeniu zajęć profilaktycznych dotyczących cyberprzemocy oraz tolerancji i zwalczania rasizmu.
4. brak możliwości rozwijania zainteresowań uczniów w zakresie ICT, oraz brak możliwości prowadzenia zajęć promocyjnych (tworzenie plakatów, ulotek, nagrywanie filmów itd.).
Brak jest także wystarczającej świadomości wśród rodziców o zagrożeniach w sieci.
Obecnie wyposażyliśmy pracownię w nowy sprzęt, który dzięki nowym programom uświadomi odbiorcom projektu z jakim problemem z punktu widzenia zagrożeń się spotykamy.

Nie jest łatwo usiąść obok nieznajomego człowieka, uśmiechnąć się do niego, zamienić kilka słów. Trzeba chcieć pokonać wewnętrzny,czasem wręcz paraliżujący, lęk. A nam się to udało, bo bardzo miło upłynęły nam godziny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzegu Dolnym.
Przy śnieżnobiałej choince kolejny raz powrócili nasi znajomi z "Sanatorium" Doroty Gellner. Mamy nadzieję, że długo będziecie pamiętać o Wandzi, Stefanie, pani Eli, Annie i fontannie oraz rekinie, który zawsze zrobi Wam miejsce w basenie :) My długo będziemy pamiętać chwile spędzone z Wami: robienie papierowych "bombek" choinkowych okazało się dość prostym zadaniem, gdyż mogliśmy liczyć na to, że ktoś poda nam klej, pożyczy nożyczki, utnie kawałek wstążki. W końcu jesteśmy po to, by sobie pomagać.
A efekt jest taki, że każdy mógł się pochwalić własnoręcznie zrobioną ozdobą. Wspólnie zjedliśmy obiad i spałaszowaliśmy ciasto i ... okazało się, że trzeba wracać do szkoły. Szkoda. Chcemy jeszcze do Was wrócić, abyście nauczyli nas tego, co robicie w swoich pracowniach, bo odkryliśmy tam prawdziwe cudeńka! Dziękujemy za zaproszenie :)